OZNAM: Kancelária OPK BA a MsO SPZ BA sú presťahované do administratívnych priestorov na ulici Heyrovského č. 1, 841 03 Bratislava (mestská časť Lamač).

Marian Číž, riaditeľ Múzea vo Svätom Antone (celoslovenské poľovnícke múzeum)

Takmer 30 rokov pracujem v celoslovenskom poľovníckom múzeu a tak o slovenskom organizovanom poľovníctve niečo viem.

Pán Cagala uvádza skutočnosti veľmi zavádzajúco, už viac rokov neprávom znevažuje prácu SPK
- za ním je len zopár poľovníkov

Ing. Tibor Lebocký, PhD. je výborným odborníkom vo všetkých oblastiach poľovníctva, rozvoju slovenskej poľovníckej organizácie venuje všetok svoj um i voľný čas, zakaždým (od roku 2007 už viac krát) bol demokraticky samosprávou (cez regionálne organizácie po celoslovenskú) riadne zvolený za prezidenta slovenskej poľovníckej organizácie – za ním je 60 tisíc poľovníkov

Veľmi ma prekvapuje, že opozičné strany bez odborného posúdenia a overenia tvrdení p. Cagalu, spisujú nejaké memorandum - zrejme len kvôli tomu, že im to politicky vyhovuje.

SPK je zárukou naplnenia definície zo zákona: „...poľovníctvo je súhrn činností na ochranu, zveľaďovanie a optimálne využívanie genofondu zveri ako prírodného bohatstva SR...“
Poľovnícka samospráva SPK nahrádza štát a prispieva tak aj obrovskou finančnou a materiálnou čiastkou. Prostriedky SPK sú použité transparentne a zmysluplno okrem iného aj na: chov zver i a starostlivosť o jej životné prostredie, ochranu vzácnych druhov, zverozdravotné oparenia, podporu poľovníckej vedy a výskumu, zveľaďovanie poľovníckej kultúry, záchranu kultúrneho hmotného aj nehmotého dedičstva, na prácu s deťmi a mládežou v prospech ochrany prírody, na pozitívnu prezentáciu SR pred svetom (celý odborný svet uznáva slovenské organizované poľovníctvo - korene najprestížnejšej svetovej poľovníckej organizácie C.I.C. sú na našom území a SPK je významným členom C.I.C., FACE, FCI, IAF,...)

Keby nebolo jednotnej organizácie komorového typu:
- riskujeme neodborný prístup zasahovania do prírody
- riskujeme bezvládie a anarchiu u skupiny obyvateľstva, ktorá môže narábať so zbraňami
- mnohokrát by moc peňazí spôsobila, že by sa k revírom dostali len bohatí – riziko zlých rozhodnutí v neprospech biodiverzity a štát by nemohol zasiahnuť pri prípadnom devastovaní našej prírody domácimi, aj zahraničnými zbohatlíkmi
- stratila by sa kontinuita v rozvoji poľovníckych zvykov, tradícií, poľovníckej kultúry i práce s deťmi a mládežou

 

Vo Svätom Antone, 28. 2. 2016

Nachádzate sa tu: Home Aktuálne Správy a informácie Marian Číž, riaditeľ Múzea vo Svätom Antone (celoslovenské poľovnícke múzeum)